SCM player skins
  • Sudio Vasa Blå Wireless Earphones

Spa No.5 Beauty Salon

 

Image-1

SPA No.5 Beauty Salon

The phrase “I need a SPA day” has already been playing in my  head for a really long time. That is why when I had such an excuse to treat myself on my 23d birthday to do nothing and to go to SPA , I decided that “I worth it”. I was lucky to spend relaxing time in SPA No. 5 on the 6th of May. It was my first time there, I can say that the salon is airy and very modern, full of bright natural colors, when it comes to decor. It is  located in Double Tree hotel by Hilton which accommodates guests from all over the world, therefore the service is on a very high level.

From a big variety of massages and other facials treats I picked a whole body-massage Ritual: Trip deep into the Earth. The duration of this massage was 90 minutes, it was given by specialist Joanna Konieczna. Relaxing music, candles and two warm scrubs can do miracles of relaxation. I recommend it for outstanding glowing and soft skin effect that will last up to one week.

It is also worth mentioning, that the staff of the salon is extremely nice and helpful, ready to answer on all questions.

Follow my Instagram for more pictures from my visit to SPA No.5 in Double Tree by Hilton hotel.

 

photo2

 

Wyrażenie “I need a SPA day” gra w mojej głowie już przez dlugi czas, dlatego kiedy pojawiła się taka wymówka, jak 23 urodziny, żeby spędzić dzień nic nie robiąc, to poszłam do SPA No.5 , bo przecież zasługuję! To była moja pierwsza wizyta w tym salonie i muszę powiedzieć, że salon jest przestrzenny, jeśli chodzi o styl wnętrz, jest wykonany w jasnych naturalnych kolorach.

SPA No.5 znajduje się w hotelu Double Tree by Hilton, który jest międzynarodowym hotelem klasy luks, dlatego poziom obsługi jest na bardzo wysokim poziomie. Salon posiada duży wybór masaży, oraz zabiegów na twarz, ja osobiście wybrałam masaż całego ciala, Rytual: Wyprawa w gląb Ziemi, który trwa 90 minut. Zabieg był wykonany przez Panie Joanna Konieczna. Relaksacyjna muzyka, świecy i dwa peelingi – to jest idealny przepis na całkowite odprężnienie. Polecam ten zabieg na niesamowicie gładką odzywioną skorę, ten effekt pozostaje na całe 7 dni.

Jest także warto wymienic  profecjonalne podejscie sztabu specjalistów, które gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania i są bardzo mili.

Na moim Instagramie jest więcej zdjęć z wizyty do SPA No.5 Beauty Salon.

 

photo1

post5

post55

DSC06517

DSC06497post

DSC06483post

DSC06487post

DSC06485post

All pictures are taken by me.

Tags: , , , ,

Leave a Reply